Norint sėkmingai ir
produktyviai bitininkauti, bityne turi būti sveikos ir stiprios šeimos. Bičių šeimos
greitai vystosi, aplanko daugybę žiedų ir neša medų kibirais. Šiuo metu
didžiausius nuostolius bitininkystei daro šios ligos: varozė, kalkiniai perai (askosferozė),
amerikinis ir europinis puviniai ir nozematozė.
Varoozė
Invazinė bičių
liga, kurią sukelia erkė, parazituojanti ant bčių, tranų ir motinų, taip pat ir ant
traninių, rečiau ant bičių darbininkių perų.
Ligos sukėlėjas - erkė Varroa Jacobsoni. Patelė rusva, kūnas paplokščias, ovalus. Patinas baltas. Erkių patelės turi duriamąjį - čiulpiamąjį burnos aparatą ir 4 poras galūnių, kurių galuose yra čiulptukai.
Ligos sukėlėjas - erkė Varroa Jacobsoni. Patelė rusva, kūnas paplokščias, ovalus. Patinas baltas. Erkių patelės turi duriamąjį - čiulpiamąjį burnos aparatą ir 4 poras galūnių, kurių galuose yra čiulptukai.
Ligą platina sergančios bičių šeimos ir jų spiečiai. Šeimos viduje sukėlėją platina ir kitas šeimas užkrečia bitės darbininkės, taip pat bičių motinos, ant kurių kūno yra erkių patelių. Ypač pavojingas varozės plitimo židinys yra išpjauti iš sergančių šeimų atviri traniniai perai, jei prie jų gali prieiti bitės darbininkės. Liga plinta, kai nekontroliuojamas bičių pervežimas, paketų ir bičių motinų persiuntimas iš varozės užkrėstų ūkių į neužkrėstus. Šia liga bitės gali sirgti bet kuriuo metų laiku.
Ligos požymiai. Rudenį ir žiemą bitės esti neramios, dalis išskrenda iš avilio ir žūva. Pavasarį avilio dugne randama daug negyvų bičių, kuriose yra erkių. Šeimos esti nusilpusios, prie avilio lakos matyti šliaužiojančių nevisiškai išsivysčiusių bičių, tranų lėliukių. Atidengus perus, ant lervučių ir lėliukių, taip pat ant akelių sienų galima rasti pieno baltumo nimfų ar visiškai susiformavusių suaugusių gyvų erkių, kurios yapč gerai matosi ant nepigmentuotų lėliukių kūno. Po kurio laiko žuvę lervutės ir lėliukės suyra ir išdžiūsta, todėl, apžiūrint korius, varozės pažeisti perų dangteliai atrodo kiauri, panašiai kaip pažeisti puvinio.
Apsaugos priemonės. Kai lizde yra tranų ar bičių perų, erkės būna pasislėpusios perų akutėse. Tuomet patartina vartoti lėtai veikiančias gydymo priemones, kurios veikia erkių kvėpavimo takus: timolą, čiobrelius, pelynus, tabaką, kurie dedami ant bičių lizdo. Kai bičių lizde perų nėra, erkės persikelia ant bičių, tuomet jas galima naikinti kontaktiniais vaistais (gabonu, apifosu, skruzdžių rūgšties (85%) paketais, varidol fum), bites apipurškiant pieno rūgštimi, dūminant tabako, pikio, krienų ar kitų preparatų dūmais. Galima naikinti erkes įvairių preparatų, ekstraktų (česnako) mišiniais su cukraus sirupu. Mat veiklioji medžiaga patenka į bitės hemolimfa, kurią čiulpiant erkė žūsta. Vasarą patartina varozės erkes naikinti mechaniniu būdu, šalinant iš lizdo korius su tranų perais.
Komentarų nėra:
Rašyti komentarą